تبلیغات
سربداران - جریان اصلاحات اتش بیار معرکه تحریم ها
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : راضیه امیری رز
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
سربداران

همزمان با آنچه که موج تشدید تحریم ها از سوی غرب علیه جمهوری اسلامی خوانده می شود، یک جریانی در سطح رسانه ای – سیاسی به راه افتاده است تا تحریم ها را کمر شکن و فلج کننده معرفی کرده و تنها راه گریز را در تسلیم به خواست های طرف غربی معرفی کند. به عبارتی ناکارامدی تحریم ها در به زانودر آوردن ایران در مقابل فشارها، طرف غربی را وادار کرده است تا برای جبران این نقیصه ابزار دیگری را به کار گیرد و آن به کارگیری ظرفیت رسانه ای – تبلیغاتی  ضد انقلاب و فتنه و حتی اصلاح طلبان  داخل حکومت است.اگر یک نظر اجمالی  به رویکرد این جریان ها به مبحث تحریم داشته باشیم شاهد یک حرکت چهارچوبدار و تعریف شده خواهیم بود که با ظرافت سهم هرکدام را در روند فشارها برای موثر سازی تحریم ها و جنگ روانی ترسیم کرده و سه دست آورد را تا کنون برای غرب داشته است. دادن پالس های مثبت برای تداوم و تشدید تحریم ها از داخل، تشدید جنگ روانی و ایجاد امیدواری در طرف غربی نسبت به آینده تحریم ها.

ضد انقلاب و اولویت تهدید نظامی؛ در مجموع جریانی که امروزه مستظهر به رویکردهای آشکار به براندازی است عملا غرب را به حمله مستقیم نظامی فرا می خواند. این طیف  به عنوان مثال با عطف مقامات غربی به رویدادهای عراق در آستانه سقوط صدام ، مدعی است آنچه که باعث سقوط این رژیم شد و مانع حمایت مردم در مقابله با حملات ائتلاف غربی شد فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها بود. طبق این الگو غرب می باید با تشدید ابعاد تحریم ها ، با مستأصل کردن مردم در تأمین معیشت خود  زمینه حملات نظامی را مهیا سازد. چرا که در چنین شرایطی  که زندگی تحت تاثیر تحریم ها فلج می شود و یاس و نا امیدی جامعه را فرامی گیرد و یک حمله نظامی برق آسا می تواند براندازی نظام را تسهیل کند. در حالی که مردم انگیزه ای برای مقاومت و ایستادگی نخواهند داشت یکی از عوامل ضد انقلاب مدعی است:« در زمان جنگ عراق با نیروهای ائتلاف؛ عراق بزرگترین ارتش زمینی منطقه را در اختیار داشت اما انچه که ارتش عراق را ظرف چند هفته از هم متلاشی کرد نداشتن انگیزه جنگ بخاطر نارضایتی از نظام حاکم و دوم فشار تحریم‌ها بر زندگی مردم طی سالهای قبل از ان بود، موضوعی که در مورد ایران هم می تواند تکرار شود بی انکه عرق ملی بتواند تاثیری بر ان داشته باشد».[1]این رویکرد با یک حرکت حساب شده رسانه ای – تبلیغاتی  دنبال شده و هر روز در قالب مدل جدیدی خود را نشان می دهد.اثبات اینکه مردم از تحریم ها و فشارها خسته شده و خواهان امتیاز دادن به غرب در مقابل کاهش تحریم ها هستند جلوه ای از آن است.نمونه این مسئله جنجال رسانه های غربی و فتنه  بر سر یک نظر سنجی بود که در سایت شبکه خبر انجام شده بود و طبق اعلام رسمی این سایت توسط هکرها دست کاری شده بوده است.این قبیل حرکتها در بادی امر دنبال تشدید فشار برمردم و احتمالا تاثیر گذاری در روند تصمیم سازی کشور است. القای اینکه تحریم ها مردم را به زانو در آورده و مطالبات آنها را از مقاومت بر سر حقوق مسلم خود که شعار قالب دهه اخیر بوده است به سمت اعطای امتیاز و عقب نشینی از این حقوق سوق داده است راهی است برای فشار به مقامات جمهوری اسلامی .

-         اصلاح طلبان و فتنه مهره اصلی غرب در فشار به ایران؛

 

HyperText Transfer Protocol

 

رویکرد ضد انقلاب هرچند مورد حمایت جریان فتنه و اصلاحات هم می باشد، لیکن به دلیل حمایت صریح و علنی از حمله نظامی به کشور معمولا در جلب حمایت مخاطب داخلی ناتوان خواهد بود. تنها در حوزه جنگ روانی کارکرد دارد. درحالی که تدارک بسته ای سیاسی- روانی از جانب طیف اصلاحات نقطه اتکای اصلی غرب در مقابله با جمهوری اسلامی است. به عبارتی جریان فتنه و اصلاحات با تدوین یک استراتژی حساب شده روندی را در پیش گرفته اند که عملا به مرکز توجه غرب تبدیل شده و زمینه ای مناسب برای اعمال تحریم های بیشتر را فراهم می سازد.همان طورکه ذکر شد کنکاش در ابعاد فعالیت آنان در بحث تشدید فشارها و تحریم ها نشان می دهد که این جریان با یک بسته مدونی حاوی راهکارها برای تشدید جنگ روانی و ایجاد اضطراب و یأس در مردم و ایجاد تزلزل در مقامات و ایجاد امیدواری در غربی ها و.... وارد میدان شده اند. بسته حمایتی اصلاح طلبان از تشدید تحریم ها شامل محورهای ذیل است.

1-    سیاه نمایی و القای بحران؛ سیاه نمایی و بحرانی نشان دادن اوضاع  که روند معمول در جنگ رسانه ای است اکنون وارد فاز جدیدی شده است.اگر در انتخابات سال 88 کاندیدای مستأصل اصلاح طلبان پروژه سیاه نمایی را با حملات و هجمه ها به رئیس جمهور دامن می زد ، اکنون طیف اصلاحات و فتنه پارا فراتر گذاشته و مجموعه سیستم سیاسی و مدیریتی جمهوری اسلامی را هدف قرارداده اند. این امر در ابعاد مختلف در دستور کار قرار گرفته است. اما اخیرا تلاش شده است یک بعد علمی و تئوریک هم به آن افزوده شود. نمونه آن اظهارات دکتر سریع القلم در گفتگو با روزنامه شرق در به چالش کشیدن سیاست گذاری های کلان نظام بود. گذشته از تناقضات گفتمانی این اظهارات و برداشت های جزمی وی از مناسبات و تعاملات بین المللی، که فراتر از بحث این نوشتار است، اما این اظهارات نشان می دهد که این جریان در یک چهارچوب تعریف شده موظف شده است کل مبانی سیاست گذاری جمهوری اسلامی را در مقابل فشارها و تحریم های غرب به چالش بکشد.تا بتواند روزنه هایی از نارضایتی را حداقل در سطح طبقه متوسط بیابد تا بتواند با موج سواری بر آن جرقه های اعتراضات سیاسی و سپس اجتماعی را دامن بزند.در این رویکرد عمده تلاش اصلاح طلبان این است که اثبات کنند ، ایده مقاومت و اصرار برحقوق ملی ، ناکارآو نارسا است و لزوما راه چاره جز هماهنگ شدن با غرب نیست. برای همین است که سریع القلم می گوید؛تقابل با نظم جهانی اعتبار ندارد.این بدین معنا است که دغدغه این طیف ارایه راهکاری برای کاهش فشارها بر مردم نیست ، بلکه اولویت پیدا کردن راهی برای کاهش چالش های پیش روی سیستم مسلط جهانی است.اما اینکه اگر تقابل با نظم جهانی در دنیا اعتباری ندارد، چرا این جریان تلاش مستمری را برای کاستن از ابعاد چالش جمهوری اسلامی با نظم فوق دارد چه توجیهی دارد و اینکه چرا  برای یک چهره علمی جریان اصلاحات، دغدغه فشارها و تحریم ها علیه مردم به اندازه داشتن ویزای ورود به کشورها اهمیت در خور ندارد، از مواردی است که همواره در پرونده ادعاهای مردم پسند و شعارهای حقوق بشری غربگراهای ایران بی پاسخ مانده است.

2-    بزرگنمایی تهدیدات؛ در پروژه فشاری که اصلاح طلبان و فتنه عهده دار آن هستند بزرگنمایی عواقب تهدیدات و تحریم ها از جایگاه اساسی برخوردار است.همت این جریان اکنون مصروف این شده است که اثبات کند تحریم های غربی موثر بوده و توانسته است کشور را با بحران مواجه سازد. تولید ده ها عنوان مقاله و خبر و گزارش و تحلیل تحت عنوان مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم ها نشان می دهد برای جریان اصلاحات و فتنه نشان دادن کارآمدی تحریم ها یک استراتژی است. اینکه تداوم رویکرد مقاومت در عرصه سیاسی و اقتصادی منجر به ورود دشمن به حوزه حیاتی و حساس امنیت ملی خواهد شد و با افزایش فشار تحریم ها ، انگیزه ملی مردم در دفاع از کشور کاهش خواهد یافت؛ نشان می دهد که این جریان از یک سو به طرف غربی چراغ سبز نشان می دهد که راه پیش رو موفقیت آمیز است و فشار تحریم ها راه سرنگونی نظام را هموار می کند و از دیگر سو هر تغییری در روند تحریم ها ابزار جنگ روانی آنان برای عامه مردم است تا اضطرار و اضطراب ناشی از جنگ و تحریم و شکست دیپلماسی را در جامعه بسط دهد.همین جا است که گزارشات و مطالب رسانه های وابسته مملو است از خبرهای جعلی و بدون سند.در جستجوی میان ادعای این جریان می توان به نمونه های فراوانی از اینگونه خبر سازی ها برخورد همانگونه که برخی کارشناسان و تحلیل گران نفتی پیش بینی کرده بودند، تحریم های سنگین غرب علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی را بر آن داشته برخی چاه های نفتی را تعطیل کرده و تولید نفت را به پایین ترین سطحی که در دو دهه اخیر مشاهده شده، کاهش دهند، روندی که میلیارد ها دلار کاهش درآمد برای دولت به همراه دارد.»[2]

3-     ارایه چهره منجی گونه از اصلاح طلبان؛ بخش عمده ای از همراهی اصلاح طلبان با فشارهای غرب دارای کارکرد انتخاباتی است. همانند سال 88 این جریان واقف است که با تکیه بر پتانسیل های داخلی امیدی برای موفقیت ندارد و لذا تلاش می شود ضمن ارایه یک تصویر آرمانی از دوران اصلاحات ، مدیریت های کنونی با شدت هرچه تمامتر تخطئه گردد . اینکه تلاش می شود مجموعه مدیران کنونی فاقد تخصص و تجربه و کارایی هستند و هرنوع تصمیم و برنامه ای از جانب مدیریت کنونی(اصولگرایی)با بن بست مواجه می شود .

به عنوان مثال هر نوع تحرکی در سیاست خارجی با موجی از تخریب مواجه می شود یا در مدیریت های اقتصادی بدیهی ترین اصول مدیریت به فراموشی سپرده می شود تا اثبات شود که این نظام ناکارآمد است.برای مثال شاه بیت تحلیل های اقتصادی این جریان افزایش واردات در سال تولید ملی است  که به زعم آنها نشانه عدول از استلزامات این نام گذاری است.امری که از منظر تحریم ها اگر مورد ارزیابی قرار گیرد نتیجه عکس خواهد داد. به این معنی که کشوری که در تحریم است نمی تواند به اتکای حمایت از تولید ملی از فرصت تعامل  اقتصادی و واردات و ذخیره سازی کالا چشم پوشی کند.اما در رسالت سیاه نمایی این جریان لازم است این قبیل تعاملات کاملا از دید منفی نگریسته شود.امری که بر خلاف بخش دیگر ادعاهای این جریان در کاهش روز افزون صادرت نفتی و غیر نفتی است.

4-    تورم و تحریم سرفصل تبلیغ رسانه ای ؛ در کل آن چه که اولویت جریان اصلاحات در پروژه فشار علیه ایران است همراهی با غرب در پروژه تحریم ها و تشدید فشارهابر افکار عمومی با هدف القای ناکارآمدی سیستم سیاسی کشور و ناتوانی آن در غلبه بر معضلات موجود است. در همین زمینه بزرگترین طرح اقتصادی در دوران جمهوری اسلامی یعنی طرح هدمندی یارانه ها با شدیدترین  هجمه ها مورد هجوم قرار می گیرد.با وجود اینکه پیش بینی می شد که این طرح به عنوان یک جراحی بزرگ اقتصادی عواقب و مشکلاتی داشته باشد و مشکلات فعلی چندان دور از انتظار نبود . از همان ابتدا تخریب های بی سابقه ای از جانب طیف های مختلف اصلاحات علیه این طرح به راه افتاد. گرچه خود رئیس جمهور اصلاحات بر تمایل خود برای اجرای این طرح تاکید کرده بود و از عدم اجرایی شدن آن تاسف می خورد، اما اصلاح طلبان بدون رعایت حداقل اصول علمی  توانمندی و ظرفیت های جمهوری اسلامی در ورود به این عرصه از اصلاحات ساختاری آن هم در شرایط بحرانی جهان را نادیده گرفته اند. بگونه ای که چهره تصویر شده از هدفمندی از جانب آنان آمیزه ای از تورم و ورشکستگی تولید کنندگان است. البته یقینا این نحوه پردازش به این موضوع هم نمی تواند خارج از چهار چوب مطرح در خصوص تعمد این جریان در تشدید فشارهای روانی بر مردم باشد. این جریان با علم و یقین به اهمیت این طرح، بزگترین طرح تحول اقتصادی  جمهوری اسلامی را مخرب و ویرانگزر معرفی می کند.[1] کیانوش کسری، ایا حمله نظامی به ایران باعث تقویت رژیم می شود، گویا نیوز،

[2] جرس، 21/4/1391

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 24 خرداد 1398 03:46 ق.ظ
erectile medicine http://viagralim.us erectile medicine !
Right here is the perfect website for anyone who wishes to understand this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent!
چهارشنبه 4 مرداد 1391 11:14 ب.ظ
متشکرم دوست من.
پست خوبی بود.
ممنون
فعلا تا بعد...
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر