تبلیغات
سربداران - فتنه و حامیانش پاسخ دهند
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : راضیه امیری رز
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
سربداران
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : راضیه امیری رز       

با گذشت 4 سال از فتنه سال 88 ، این واقعه همچنان ابعاد و زوایای قابل تاملی دارد.یكی از این ابعاد، تاثیر روانی سوءآن بر اذهان عامه مردم است.حوداث 88 به گونه پیچیده ای مهندسی شده بود كه  توأمان  با هدف قراردادن نظام اسلامی ، می كوشید مردم را به عنوان حامی اصلی نظام متنبه سازد.

بدون تردید این حوادث در مقوله جنگ نرم می گنجند و با توجه به سبك و سیاق این رخداد و اتفاقات  مختلفی كه در فرایند انتخابات 88 و پیش و پس از آن  رویداد،  روند حوادث ، مولفه ها و مختصات یك جنگ تمام عیار علیه نظام اسلامی و مردم ایران را كاملا مشخص ساخت. با پذیرش این استدلال  و با توجه به اعتراف  بسیاری از تحلیل گران غربی بر ماهیت براندازانه  حوادث مذكور،  می توان بیان داشت كه  یكی از اهداف بارز فتنه 88 به مثابه  یك جنگ نرم ، به راه انداختن جنگ روانی سنگین و هجمه تبلیغاتی همه جانبه علیه ملت ایران بود. اساسا جنگ نرم ماهیتا متكی بر عملیات روانی است . چرا كه در جنگ نرم تسلط روانی یكی از مهمترین  اهداف قلمداد می شود. تاثیرگذاری بر روان آدمی در اشكال و شیوه های گوناگونی همچون  ایجاد تزلزل و تردید، تشویش و اضطراب و تشكیك  و ... به عنوان  مهمترین  عوامل تخریب  بنیادهای هویتی  شخص و جامعه  عمده ترین ابزارهای موفقیت  جنگ نرم محسوب می شوند.[1]

این مولفه ها ، مشخصا در ایام فتنه  دقیقا در برنامه های دشمن خود را نشان داد و به این ترتیب  یك نبرد همه جانبه  علیه اقشار و طبقات  مختلف به راه افتاد ، آن چه كه  در این نبرد ، هدف اولیه دشمن بود؛ مواجهه و مقابله با احساس هویت ملت ایران بود. این مواجهه  با تكیه بر عناصر و مبانی تخریب روانی یك ملت مانند ایجاد ترس و تشویش و یاس و نا امیدی از آینده دنبال گردید. به فرموده رهبر انقلاب آن چه كه دشمن  را به این مواجهه واداشته است ،این است كه:« ملت ایران با انقلاب اسلامی احساس هویت كرده است. آنچه كه دشمنان بنیانی این ملت همیشه می خواستند و دنبال می كردند این بوده است كه  از این ملت سلب هویت كنند. وقتی یك ملت احساس هویت نكرد. احساس شخصیت نكرد راحت تر زیربار می رود ، گذشته اش را انكار می كنند ، امكانات او را انكار می كنند ... برای اینكه بتوانند راحت تر آن ملت را در مشت بگیرند».[2]

بنابر این در ازریابی دقیق  مشاهده خواهیم كرد كه هدف اصلی از به راه انداختن  فتنه 88 ، ملت ایران بوده است و دشمن سعی نمود در روند حوادث انتقام سختی  از ملت به خاطر این احساس هویت و استقامت  بگیرد. با هدف قراردادن اصل و اساس وجود یك ملت  كه همان احساس استقلال و هویت و آزادی است دشمن می كوشید  ضربه نهایی خود را در قالب یك فتنه داخلی و به دست دوستان دیروز برملت وارد سازد. گرچه تدابیر نظام و رهبری و هوشیاری ملت همانند یك ضربه گیر عمل نمود و توانست  عواقب و آثار  این هجمه  همه جانبه را به حد اقل برساند ، اما همانند همه امراض و بلیه هایی كه یك جامعه و ملت را درگیر می كند ،  همچنان عوارضی را به دنبال دارد . بخش عمده این عوارض آلام و استرس و فشارهای روانی  است كه دامن گیر بخش بزرگی از ملت شده و بانیان  و حامیان فتنه باید روزی در پیشگاه ملت پاسخگوی آن باشند.

با توجه به اینكه در قالب كودتای سبز همه طیف های ملت مخاطب و نقطه سیبل دشمن بیرونی و داخلی قرار داشت ،عوارض و آثار آن نیز  دامن گیر طیف گسترده ای از مردم گردید.

-بانیان فتنه 88 در ظاهر با شعار دفاع از حقوق ملت و قانونگرایی می دادند در حالی كه ملموس ترین  نتیجه قدرت پرستی آنان به مخاطره انداختن  زندگی و سرمایه  بخش بزرگی از مردم شد.لذا از عواقب  فتنه احساس نا امنی اقتصادی بسیاری از صاحبان سرمایه و حرف و مشاغل بود. چرا كه علاوه بر اینكه در نتیجه آتش افروزی  عوامل میدانی فتنه، آسیبهای  مهمی به بخشی از سرمایه  های فعال این بخش  از مردم وارد آمد، نگرانی و اضطراب و تشویش خاطر نسبت  به تداوم وضع موجود و یا بروز مجدد حوادث مشابه ، محاسبات اقتصادی  آنان را دچار اخلال كرد.

-بخش دیگری از عواقب فتنه  88 دامن گیر كسانی شد كه پرانرژی و فعال وارد فعالیت های سیاسی شده و به عنوان  نبض مشاركت ملت و احیای حق مردم در تعیین سرنوشت  خویش وارد میدان می شدند. اما حوادث فتنه بسیاری از این پتانسیل های سرزندگی و شادابی  ملت را دچار تردید و دو دلی نمود چرا كه احساس می نمایند  حضور و فعالیتشان  برای گرم كردن  یكی از مبرزرین میادین تحقق مردم سالاری ، زمینه ساز آشوب و نا امنی  می شود. به عبارتی جریانی كه مدعی  دفاع از رای ملت بود، در مسیر نقش آفرینی آزادانه و با آسودگی خاطر ملت در عرصه سیاسی، یك مانع روانی جدی ایجاد نمود. بویژه در اینجا بسیاری از جوانان پرشور و فعال  كه نگران  سرنوشت  كشور خویش هستند، دچار یاس و سرخوردگی شدند و احساس كردند از شور و شوق  جوانی آنان  به عنوان حربه سیاسی علیه كشورشان و علیه امنیت خودآنان سوءاستفاده شده است.

-این امر در كنار دلهره و نگرانی  خانواده هایی مهم است كه تا قبل از سال 88 مشوق فرزندان خود برای فعالیت های سیاسی و اجتماعی بودند اما اكنون  با مشاهده فتنه انگیزی سیاسیون  دنیا طلب، با حزم و احتیاط  سعی می كنند ، مانع فعالیت سیاسی آنان شوند. چرا كه احساس می كنند بهای قدرت طلبی كاندیداهای شكست خورده را خانوده های ایرانی می پردازند. چه بسیارند مادرانی كه  از سر احساس و عاطفه  از شنیدن نام انتخابات  دچار دلهره و اضطراب می شوند.  چرا كه نگرانند فردای انتخابات كاندیدای بی مسئولیتی  كه تاب تحمل شكست را ندارد  بهای سرخوردگی خود را با نا امن كردن جامعه بر دختران و پسران  جوان، از ملت بستاند.

- از سوی دیگر  چه بسیارند نسل جوانی كه برای حضور در صحنه سیاسی و انتخابات به عنوان جشن تكلیف سیاسی می نگریستند، اكنون نگران و مضطربند  كه حضور و فعالیتشان  آسایش خود و خانواده و عزیزانشان را به خطر انداخته و آیندشان را مبهم و تاریك  گرداند.

- از همه مهمتر، باید گفت مهمترین آسیب روانی  فتنه 88 را خانواده هایی تحمل كردند كه در سایه فتنه انگیزی یك جریان ، عزیزی را از دست دادند و چهار سال است كه فراق عزیزشان را تحمل می كنند. فتنه گران چه پاسخی دارند به ملت كه چرا یك جشن ملی را اكنون برای  تعدادی از خانواده ها به عزای عزیانشان تبدیل كرده اند. خانواده هایی كه نام انتخابات فراق عزیزشان را در یادشان زنده می كند. مادرانی كه چهار سال است عزادارند و در دل بركسانی كه با عدم تمكین به رای ملت بین آنها و عزیزشان جدایی انداختند لعن و نفرین می فرستند.

اما باید گفت اگرچه استقلال خواهی و عزت طلبی و مقاومت بر سر آرمان ها ، بخشی از ماهیت وجودی ملت ایران است و نسل جدید همانند نسل گذشته از هویت و اصالت و آزادگی خود دفاع می نماید؛ اما فضیلت ملت، از قدرت پرستی و فتنه انگیزی و رذیلت جریانی كه برای ارضای خود پرستی خود در مسیر رشد ملت مانع ایجاد كرد ، چیزی نمی كاهد.

اكنون بهتر است كاندیداها و جریانات سیاسی، خود را با معیار فتنه گران بسنجند و اگر توان تحمل پذیرش رای ملت را ندارند وارد  میدان پر مخاطره  انتخابات نشوند و بویژه حامیان و بانیان فتنه كه خود را قبل از پاسخگویی به ملت برای انتخاباتی دیگر آماده می كنند، اعلام كنند كه در این چهار سال در خود ظرفیت پذیرش حقایق را یافته اند كه واردمیدان شده اند؟ آیا برای جبران خسارت ها مادی و معنوی مردم چه كرده اند؟[1] راهكارهایی برای مدیریت روانی جنگ نرم، كیهان، 26/10/1390

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 04:51 ب.ظ
جالب بود موفق باشید حتما به سایت من هم سری بزنین
www.gmoradi.ir
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 04:37 ب.ظ
خسته نباشی همکار گلم . به سایت ما هم بیا و همکارای دیگرم ببین اگم دوست داشتی تبادل لینک کن .
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 04:29 ب.ظ
با سلام . وبلاگ خوبی داری . خوشحال می شم به سایت ما بیای و تبادل لینک کنی .
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 03:21 ب.ظ
جالب بود موفق باشید حتما به سایت من هم سری بزنین
www.gmoradi.ir
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 02:05 ب.ظ
سلام . همکار خوبم اگر تمایل داشتی به سایت منم سر بزن و تبادل لینک کن
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 01:39 ب.ظ
سلام
آیا می دانید تبادل لینک با سایت های پر بیننده باعث افزایش رنک سایت شما و بالا رفتن آمار بازدید از وبلاگ یا سایتتان می شود.این همان فرصتی است که در سایت سون لینک برای شما فراهم شده است.
با تشکر
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 01:18 ب.ظ
سلام
برای داشتن آماری بالاتر و رنک بهتری در گوگل با ما همراه شوید و از تبادل لینک با سایت سون لینک از این موقعیت بهره ببرید.
مدیریت سایت سون لینک
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 12:44 ب.ظ
سلام
نوشته هات رو خوندم و خیلی خوشم اومد.دوست دارم تو هم سری به سایت من بزنیی.
ممنون از توجهت
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 12:07 ب.ظ
با سلام . وبلاگ خوبی داری . خوشحال می شم به سایت ما بیای و تبادل لینک کنی .
سه شنبه 10 اردیبهشت 1392 11:36 ق.ظ
سلام
برای داشتن آماری بالاتر و رنک بهتری در گوگل با ما همراه شوید و از تبادل لینک با سایت سون لینک از این موقعیت بهره ببرید.
مدیریت سایت سون لینک
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر